Article
Daha İyi Alışkanlıklar Oluşturmanın Kimyası

Kimyada aktivasyon enerjisi diye bilinen bir kavram vardır.

İşte nasıl çalıştığı:

Aktivasyon enerjisi, bir kimyasal reaksiyonun meydana gelmesi için mevcut olması gereken minimum enerji miktarıdır. Diyelim ki bir kibrit tutuyorsunuz ve kibriti kibrit kutusunun yan tarafındaki çarpma şeridine nazikçe dokunduruyorsunuz. Hiçbir şey olmayacak çünkü kimyasal bir reaksiyonu etkinleştirmek ve bir yangını kıvılcımlamak için gereken enerji mevcut değil.

Bununla birlikte, kibriti şeride biraz kuvvetle vurursanız, kibriti ateşe vermek için gereken sürtünmeyi ve ısıyı yaratırsınız. Kibriti çakarak eklediğiniz enerji, aktivasyon enerjisi eşiğine ulaşmak ve reaksiyonu başlatmak için yeterliydi.

Kimya ders kitapları genellikle aktivasyon enerjisini aşağıdaki gibi bir çizelge ile açıklar:

Basit bir alışkanlık başlatmak için Aktivasyon Enerjisini kullanın (Daha İyi Alışkanlıklar Oluşturmanın Kimyası)

Bir kayayı tepeye yuvarlamak gibi bir şey. Kayayı yukarı itmek için denkleme biraz ekstra enerji eklemelisiniz. Ancak zirveye ulaştığınızda kaya, yolun geri kalanını kendi kendine yuvarlayacaktır. Benzer şekilde, kimyasal reaksiyonların başlaması ve ardından yolun geri kalanında devam etmesi için ek enerji gerekir.

Pekala, aktivasyon enerjisi etrafımızdaki kimyasal reaksiyonlarda yer alır, ancak bu günlük yaşamlarımız ve daha iyi alışkanlıklar oluşturmak için nasıl yararlı ve pratiktir?

 

Daha İyi Alışkanlıklar Oluşturmanın Aktivasyon Enerjisi


Her kimyasal reaksiyonun bir aktivasyon enerjisi olduğu gibi, her alışkanlığın veya davranışın da bir aktivasyon enerjisi olduğunu düşünebiliriz.

Bu sadece bir mecaz elbette ama hangi alışkanlığı edinmeye çalışırsanız çalışın, bu alışkanlığı başlatmak için belirli bir çaba gerekir. Kimyada, bir kimyasal reaksiyonun gerçekleşmesi ne kadar zorsa, aktivasyon enerjisi o kadar büyük olur. Alışkanlıklar için, aynı hikaye. Bir davranış ne kadar zor veya karmaşıksa, onu başlatmak için gereken aktivasyon enerjisi o kadar yüksek olur.

Örneğin, günde 1 şınav çekme alışkanlığını sürdürmek, başlamak için çok az enerji gerektirir. Bu arada günde 100 şınav çekmek aktivasyon enerjisi çok daha yüksek olan bir alışkanlıktır. Her gün karmaşık alışkanlıklara başlamak için daha fazla motivasyon, enerji ve metanet gerekecek.

 

Hedefler ve Alışkanlıklar Arasındaki Kopukluk

İşte yeni alışkanlıklar edinmeye çalışırken karşılaştığım yaygın bir sorun:

Ulaşmak istediğiniz büyük bir hedef hakkında motive olmak ve heyecanlanmak gerçekten çok kolay olabilir. Bu büyük hedef, yeni hırslı alışkanlıklarla hayatınızı yeniden canlandırmanız ve değiştirmeniz gerektiğini düşünmenize neden oluyor. Kısacası, yaşam tarzınızda iyileştirmeler yapmaktansa, yaşamı değiştiren sonuçların hayalini kurmaya takılıp kalırsınız .

Sorun şu ki, büyük hedefler genellikle büyük aktivasyon enerjileri gerektirir. Başlangıçta, yeni hedefiniz için motive ve heyecanlı olduğunuz için her güne başlamak için gereken enerjiyi bulabilirsiniz, ancak çok geçmeden (genellikle birkaç hafta içinde) bu motivasyon azalmaya başlar ve aniden eksik kalırsınız . her gün alışkanlığınızı harekete geçirmek için ihtiyacınız olan enerji.

Bu birinci ders: Daha küçük alışkanlıklar daha küçük aktivasyon enerjileri gerektirir ve bu onları daha sürdürülebilir kılar. Alışkanlığınız için aktivasyon enerjisi ne kadar büyükse, uzun vadede tutarlı kalmanız o kadar zor olacaktır. Başlamak için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyduğunuzda, başlamanın asla gerçekleşmediği günler olacaktır.

 

Alışkanlıklarınız İçin Bir Katalizör Bulma


Herkes başarıyı kolaylaştırabilecek taktikler ve tüyolar arıyor. Kimyagerler farklı değil. Kimyasal reaksiyonlarla uğraşmaya gelince, kimyagerlerin kollarını sıvadıkları tek numara, katalizör olarak bilinen şeyi kullanmaktır.

Katalizör, kimyasal reaksiyonu hızlandıran bir maddedir. Temel olarak, bir katalizör aktivasyon enerjisini düşürür ve bir reaksiyonun oluşmasını kolaylaştırır. Katalizör, reaksiyonun kendisi tarafından tüketilmez. Reaksiyonun daha hızlı gerçekleşmesini sağlamak için orada.

İşte görsel bir örnek:

Alışkanlık katalizörü (Daha İyi Alışkanlıklar Oluşturmanın Kimyası)

Daha iyi alışkanlıklar edinmek söz konusu olduğunda, kullanabileceğiniz bir katalizöre de sahipsiniz:

ortamınız.

Daha iyi alışkanlıklar oluşturmak için en güçlü katalizör, çevre tasarımıdır (bazı araştırmacıların seçim mimarisi dediği şey ). Fikir basit: Yaşadığımız ve çalıştığımız ortamlar davranışlarımızı etkiliyor, peki bu ortamları iyi alışkanlıkları daha olası ve kötü alışkanlıkları daha zor hale getirecek şekilde nasıl yapılandırabiliriz?

İşte çevrenizin alışkanlıklarınız için nasıl bir katalizör görevi görebileceğine dair bir örnek:

Her akşam işten sonra 15 dakika yazma alışkanlığı kazanmaya çalıştığınızı hayal edin. Gürültülü oda arkadaşları, gürültücü çocuklar veya arka planda sürekli televizyon gürültüsü olan gürültülü bir ortam, alışkanlığınıza bağlı kalmak için yüksek bir aktivasyon enerjisi gerektirecektir. Dikkatinizi dağıtan bu kadar çok şey varken, bir noktada yazma alışkanlığınızın dışına çıkmanız muhtemeldir. Bu arada, yerel kütüphanedeki bir masa gibi sessiz bir yazma ortamına adım attıysanız, çevreniz aniden davranışlarınız için bir katalizör haline gelir ve alışkanlığın ilerlemesini kolaylaştırır.

Çevreniz, alışkanlıklarınızı büyük ve küçük yollarla katalize edebilir. Koşu ayakkabılarınızı ve antrenman kıyafetlerinizi bir gece önceden hazırlarsanız, ertesi sabah koşmak için gereken aktivasyon enerjisini hemen düşürürsünüz. Her hafta kapınıza düşük kalorili yemekler getirmesi için bir yemek servisi kiralarsanız, kilo vermek için gereken aktivasyon enerjisini önemli ölçüde düşürürsünüz. Televizyonunuzun fişini çekip dolaba saklarsanız, daha az televizyon izlemek için gereken aktivasyon enerjisini düşürmüş olursunuz.

Bu ikinci ders: Doğru ortam, alışkanlıklarınız için bir katalizör gibidir ve iyi bir alışkanlığa başlamak için gereken aktivasyon enerjisini düşürür.

 

İnsan Davranışının Ara Halleri


Kimyasal reaksiyonlar genellikle nihai ürüne ulaşmadan önce gerçekleşen bir ara adım gibi bir reaksiyon ara maddesine sahiptir. Dolayısıyla, A'dan B'ye doğrudan gitmek yerine, A'dan X'e ve B'ye gidersiniz. Baştan sona gitmeden önce bir ara adımın gerçekleşmesi gerekir.

Alışkanlıklarla birlikte her türlü ara adım da vardır.

Egzersiz yapma alışkanlığı kazanmak istediğinizi söyleyin . Bu, bir spor salonu üyeliği için ödeme yapmak, sabah spor çantanızı hazırlamak, işten sonra spor salonuna gitmek, diğer insanların önünde egzersiz yapmak gibi ara adımları içerebilir.

İşte önemli kısım:

Her ara adımın kendi aktivasyon enerjisi vardır. Yeni bir alışkanlığa bağlı kalmaya çalışırken, zincirdeki her bir halkayı incelemek ve hangisinin çıkmaza girdiğinizi bulmak önemli olabilir. Başka bir deyişle, alışkanlığın oluşmasını engelleyen aktivasyon enerjisi hangi adımda bulunur?

Bazı ara adımlar sizin için kolay olabilir. Fitness örneğimize yukarıdan devam edecek olursak, sabahları bir spor salonu üyeliği için ödeme yapmak veya spor çantanızı hazırlamak umurunuzda olmayabilir. Bununla birlikte, işten sonra spor salonuna araba sürmenin sinir bozucu olduğunu fark edebilirsiniz çünkü daha yoğun saatlerde trafiğe maruz kalırsınız. Ya da toplum içinde yabancılarla çalışmaktan hoşlanmadığınızı keşfedebilirsiniz.

Alışkanlığınızı gerçekleştirmek için gereken ara adımları ortadan kaldıran ve genel aktivasyon enerjisini azaltan çözümler geliştirmek, uzun vadede tutarlılığınızı artırabilir. Örneğin, belki sabahları spor salonuna gitmek, trafiğin yoğun olduğu saatlerden kaçınmanıza izin verir. Ya da trafiği atlayıp toplum içinde egzersiz yapmaktan kaçınabileceğiniz için evde egzersiz rutini başlatmak en iyisi olabilir. Alışkanlığınızla sürtüşmeye neden olan bu iki engel, iki ara adım olmadan, takip etmeniz çok daha kolay olacaktır.

Bu üçüncü derstir: Alışkanlıklarınızı yakından inceleyin ve en yüksek aktivasyon enerjisine sahip ara adımları (yani en büyük çıkmaz noktaları) ortadan kaldırıp kaldıramayacağınıza bakın.

 

Daha İyi Alışkanlıklar Oluşturmanın Kimyası


Kimyanın temel ilkeleri, daha iyi alışkanlıklar oluşturmak için kullanabileceğimiz bazı yararlı stratejiler ortaya koyuyor.

  1. Her alışkanlığın başlamak için gerekli olan bir aktivasyon enerjisi vardır. Alışkanlık ne kadar küçük olursa, başlamak için o kadar az enerjiye ihtiyacınız olur.
  2. Katalizörler, yeni bir alışkanlığa başlamak için gereken aktivasyon enerjisini düşürür. Ortamınızı optimize etmek, bunu gerçek dünyada yapmanın en iyi yoludur. Doğru ortamda, her alışkanlık daha kolaydır.
  3. Basit alışkanlıkların bile çoğu zaman ara adımları vardır. En yüksek aktivasyon enerjisine sahip ara adımları eleyin, alışkanlıklarınızı gerçekleştirmek daha kolay olacaktır.


Ve bu, daha iyi alışkanlıklar edinmenin kimyasıdır.

Kötü alışkanlıkları kırmak ve iyi alışkanlıklar yaratmak için daha pratik fikirler istiyorsanız  , alışkanlıklardaki küçük değişikliklerin nasıl olağanüstü sonuçlara yol açabileceğini gösterecek olan Atomik Alışkanlıklar kitabıma göz atın . 

 

Bu yazı jamesclear.com adresinden alınmıştır.

    Yorumlar

    İlk yorumu siz yazın!

Yorum Ekle