Uzaktan Eğitim Görseli

Uzaktan Eğitim İle İlgili Kısa Bilgiler

Admin 6 ay önce Genel

UZAKTAN EĞİTİM TARİHÇESİ

Birçoğumuzun okumadan geçmek istediği bu kısmı kısaca anlatmaya çalışarak başlayalım. Uzaktan eğitim ilk olarak 1830’lu yıllarda mektupla öğrenim şeklinde başlamıştır. Fiziksel engeli olan, eve bağlı bireylerin yararlandığı bir okul tarafından posta yoluyla gönderilen mektuplarla  gerçekleşen bu öğretim şekli uzaktan eğitimin  başlangıcı sayılmaktadır. Özellikle 1980’lerde televizyon yayıncılığı ile program ve ders açısından genişlemeye başlayan uzaktan eğitim, bilgisayar ağlarına dayalı iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle çığır açmıştır. Türkiye’de 1956 yılında Ankara Üniversitesi  Hukuk Fakültesi  Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü ile uzaktan eğitim süreci başlamıştır. Diğer gelişmiş Avrupa ülkelerine oranla büyük  ilerlemeler kaydedilmese de  bu konuda atılan adımlar yakın zamanda  meyvelerini  vermiş mevcut olan sisteme yeni bir soluk getirmiştir. Özellikle son beş yılda Harvard ve Oxford’un duruma el atmasıyla gerçekleşen yenilikler ile uzaktan eğitim adeta yeni bir çağ açmıştır.

UZAKTAN EĞİTİM NEDİR?

Peki nedir bu uzaktan eğitim?  Uzaktan eğitim öğreten ile öğrenenin fiziksel olarak ayrı mekanlarda bulunduğu, zamandan bağımsız , sanal ortamda gerçekleşen , geleneksel okul ve sınıf öğretimi yönteminin karşısında olan yenilikçi bir eğitim sistemidir. Eğitimdeki sınırlılıkları ,öğretim sürecindeki zorlukları aşan akılcı ve çağdaş olan bu sistem  her ne kadar geleneksel eğitime takviye olarak düşünülse de hiçbir zaman ikinci sınıf bir öğretim olarak görülmemelidir. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak sürekli gelişim ve değişim içerisinde olan uzaktan eğitim belli bir merkezden gerçekleştirilir. Öğrencinin kendi öğrenme sorumluluğunu üstlendiği bu sistemde dersler canlı, görüntülü ve sesli bir şekilde işlenir. En yeni ölçme ve değerlendirme metotlarının kullanıldığı bu modern donanımlı eğitim sistemi  öğrenci destek hizmetleri ile daha da genişlemektedir. Katılımcıların istediği eğitimi dilediği gibi alması ve bunu tekrar tekrar yapması gibi cazip olanaklar sunan bu sistem modern çağın en yaygın eğitim sistemi olmak için iyileştirmeler ve gelişmelerle yola devam etmektedir.

UZAKTAN EĞİTİMİN AVANTAJLARI

*Öğretmenin daha çok uygulayıcı ve yol gösterici olması öğrenciyi ön plana çıkarmakta bu da ideal olan öğrenci merkezli eğitim sistemine olanak sağlamaktadır.

*Bilgi ve duyurular sınıf ortamına kıyasla daha çok kişiye daha hızlı bir şekilde ulaşmaktadır.

*Öğrenci anlamakta güçlük çektiği dersi istediği kadar duraklatabilmekte, gözden geçirebilmekte ve izleyebilmektedir.

*Herkes eğitimden eşit bir şekilde yararlanabilmektedir.

*Fiziksel bir buluşma noktası olmadığından yol, konaklama, kişisel giderler gibi maddi yükümlülükler getirmediği için mekandan ve maliyetten tasarruf edilir.

*Web tabanlı eğitim sayesinde öğrenciler araştırma yaparken farklı bilgiler ile de buluşmaktadır.

*Öğrencilerin başarı düzeyi kolaylıkla ölçülebildiğinden eksikler de kolaylıkla giderilmekte ve en iyi eğitim düzeyine bu şekilde ulaşılmaktadır.

*Sınav sonuçları daha hızlı ve daha objektif bir biçim de değerlendirilmektedir.

*Fiziksel engellilere eğitim olanağı sunulmaktadır.

*Yaşam boyu sınırsız öğrenme sağlanmaktadır.

*Çok geniş öğrenci kitlesine hizmet edilmektedir.

*Coğrafi ve bölgesel engelleri ortadan kullanılmaktadır.

*7 gün 24 saat erişim olanağı vardır.

*Her bir öğrencinin kendi hızında öğrenimine katkı sağlar.

*Yapılan tüm işlemler kayıt altında ulaşılabilir ve güvenilirdir.

*Teknoloji ile eğitimi birleştirmektedir.

*Bilginin küresel yapıya dönüşmesine katkı sağlar.

 

  1. İlk yorumu siz yazın!

    Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

    Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yorumlar listelenirken gizli kalacaktır.
WhasApp Destek Hattı