Article
Ders Çalışma Süreci Üzerine Kafa Yormak

             Futbol tarihinin en başarılı iki futbolcusundan biri Cristiano RONALDO’dur. Son yirmi yıldaki başarıları ve kırdığı rekorlar olağanüstü düzeydedir. Başarıları filmlere ve kitaplara konu olmuştur. Birçok insan onun en büyük başarısının uzun süren istikrarı olduğunu söyleyecektir. Birçok futbolcu birkaç tane rekor kırdıktan sonra gözlerden kaybolmuştur. Oysa Ronaldo 20 yıl kadar uzun bir süre futbolun yıldızı olarak parladı.

                İnsan merak ediyor, bir insan nasıl olur da bu kadar uzun süre başarılar elde eder. Benzer başarıları gösteren çok sayıda sporcu tabii ki vardır.  Bu oyuncular zirvede kalmayı alışkanlık haline getirmişler. Yaşlarının yettiği süre boyunca oynadılar ve hep zirvede kaldılar. Bunun bir sırrı, bir sebebi olmalıdır. Yoksa duygular ve motivasyonla devam ettirilecek bir durum değildir. Sürekli yeni motivasyonların oluşması gerekir.

          Genelde yıldız olarak parlayanların bir süre sonra sönmelerinin nedeni kendilerinde yeterli ışık olmamalarıdır. Yeterli düzeyde ışığın elde edilmesi için sürekli çalışmak gerekir. Oysa her türlü maddi imkana kavuşan biri için artık çalışmanın bir anlamı kalmamıştır.

        Öğrenciler için de durum buna benzemektedir. Belli bir puana ulaşan kişi artık daha fazla istememektedir. 400 puan elde ettiğinde bununla yetinmektedir. 400’ün üstündeki puanlar için kafa yormamaktadır.

         Eğer bir öğrencinin hedefi 400 puan ise oraya geldiğinde durur. Çünkü artık hedefe ulaşmıştır. Oysa 400 puana geldiğinde yeni puanları kendine hedef edinse çok daha yüksek puanlara ulaşabilecektir.

           Peki yerlerde gezen puanları olan öğrenciler ne yapmaktadır? Onlar ise birkaç gün çalıştıktan sonra yapamayacaklarını düşünerek pes etmektedirler.

Her gün yapılan çalışmalar üzerine kişi kendine geri bildirim verirse ilerlediğini fark edecektir. Kendilerine,

Bugün neler iyi gitti?

Bugün neleri yapamadım?

Neleri öğrendim?

gibi soruları sorduklarında ne kadar ilerleme kaydettiklerini göreceklerdir.  Bu tür soruları her hafta sonu kişi kendine sorup, aldığı cevapları not ederek ilerleyebilir.

           Sürekli çalışmak insanın başarılı olmasını sağlamaz, çalışmanın gözden geçirilmesi gerekir. Kişi en çok kendisi ile samimidir. Kendisine soracağı soruları doğru bir şekilde cevaplayarak yoluna devam edebilir. Aksi durumda kendini kandırmaktan başka bir şey yapmaz.

         Çok başarılı olan insanları sıradan insanlardan ayıran özelliklerden biri sürekli kendilerine geri bildirim vermeleridir. Kendilerini yeniden değerlendirmeleridir. Başarının bir zirve olmadığını, bir süreç olduğunu bilirler. Bu sebeple bir vadiye indiklerinden tekrar zirveye çıkacaklarını bilirler.

                Değerli öğrencilerimizden istediğimiz de iniş ve çıkışların olduğunu unutmamalarıdır. Hayatın her alanında vadiler ve tepeler vardır. Vadiye indiğinizde nefes alınız, sonra gücünüzü toplayarak yeniden zirveye çıkmaya çalışınız.

 

    Yorumlar

    İlk yorumu siz yazın!

Yorum Ekle