Article
Asenkron Kimya Eğitimi Nasıl Olmaktadır?

 

Fen grubu dersleri üçe ayrılmaktadır; Fizik, kimya ve biyoloji. Üniversite hazırlık aşamasında bu derslerin öğrenilmesi için ise çeşitli yollar kullanılmaktadır. En çok bilineni okulda yüz yüze yapılan, sınıflarda en az 30 kişinin olduğu eğitimdir. Kalabalık sınıf içerisinde genelde konuya tam olarak odaklanan öğrenci sayısı ise 10’u geçmemektedir. Çoğunluk yazılıyı geçme derdindedir. Geri kalan öğrenciler ise dersi tam olarak anlama derdinde değildirler.

Bir diğer yöntem ise okul dersinden sonra ya kurs ya da dershane ile okula benzer bir şekilde yüz yüze eğitim alarak, sınavdan istenilen puanı alacak kadar bilgi sahibi olmaktır. Yıllarca dershaneler ve kurs yerleri öğrencilerin istedikleri bölümü kazanmaları için onlara yardım etti. Bu sayede öğrenciler istedikleri bölümlere gittiler.

Üçüncü yöntem ise özel ders yöntemidir. Öğretmen bir öğrenciye ders anlatmakta, onun öğrenebileceği şekilde, anlatımı çeşitlendirmektedir. Etkileşim en üst düzeyde olduğu için öğrenme de daha yüksek düzeyde gerçekleşmektedir. Bu yöntemin bir çevrimiçi şeklinde yapılanı var.

Son yöntem ise çevrimiçi öğrenmeye dayalı ancak aynı anda öğretmen ve öğrencinin bulunmadığı yöntemdir. Bu yöntemde öğretmen önceden konuyu video yoluyla anlatır, gerekli açıklamaları yapar. Öğrenci ise istediği yer ve zamanda videolardan faydalanarak öğrenmeye çalışır.

Kimyaozel.net olarak bizim Oktay hoca ile yapmaya çalıştığımız öğretim yöntemi asenkrondur. Yani önceden özenle hazırlanan kimya dersi video içeriklerine siz istediğiniz zaman ulaşarak eğitimi gerçekleştiriyorsunuz.

Bu yöntemin en önemli avantajı istediğin kadar tekrar yapma imkanına sahip olmandır. Bizim burada size sunduğumuz kimya eğitimi sizin de disiplinli çalışmanızla sonuca ulaşacaktır.  

Bir dersi öğrenmek ve öğretmek için kişinin istekli olması gerekir. Aynı anda hem öğretmeni hem de öğrenciyi derse motive etmek mümkün değildir. Bazen hoca bazen de öğrenci isteksiz olabilir. Asenkron öğrenmede öğrenci dersi en çok istediği zaman öğrenmeye çalışmaktadır. Bu da öğrenmenin kalıcılığını sağlamaktadır.  

Her öğrencinin derse hazır olma vakti aynı değildir. Kimi sabah kimi gece sessizliğinde öğrenmek ister. Bazıları konuyu hızlıca geçmek ister, bazıları ise sindire sindire öğrenmek ister.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı sitemizdeki kimya konu anlatımlı videoları ile hazırlanmak daha faydalıdır. Bunu öğrencilerimiz galeri sayfasında belirtmiş. İstersen buradan bakabilirsiniz.

 

    Yorumlar

    İlk yorumu siz yazın!

Yorum Ekle